Nové dveře dají panelákovému bydlení luxusní dimenzi

V panelácích bydlí stovky tisíc lidí. A většina z nich se snaží socialistickou bytovou výstavbu proměnit na příjemnější prostředí. Jednu z rozhodujících rolí při „panelákovém převratu“ určitě hrají dveře. Instalace nových dveří a zárubní může být rázným vykročením k modernímu interiéru 21. století.

Univerzální v minulosti bílá, ale dnes již spíš šedá nebo zažloutlá barva, unifikovaný design, bakelitové kliky, hrubě zalištované sklo drnčící při každém zavření. Taková je stále ještě podoba tisíců dveří v bytech z dob radostného budování. Potřeba jejich výměny často už není jen otázkou estetiky, ale nezbytností, protože dveře jsou na hranici své životnosti. 
Majitel či uživatel panelákového bytu to má ale v tomto případě určitě trochu složitější, než ten, kdo rekonstruuje byt ve starší zástavbě nebo dokonce staví nový rodinný dům. Základní omezení jsou jasná: prostorové dispozice, architektonické ztvárnění interiérů, použité stavební materiály, nemluvě samozřejmě o potřebných povoleních.

Ale i tyto limitované možnosti dovolují panelákový byt „vyladit“ na špičkovou úroveň. Jen je třeba zvolit ty správné „součástky“ a komponenty. Ale i tak je dobré si alespoň základní problematiku osvojit a osobně vyzkoušet, abyste si pak byli jisti, že jste udělali ta nejlepší rozhodnutí.

Na co se především zaměřit: 
• změřit rozměry současných dveří a rozhodnout, zda jsou dostačující pro provoz domácnosti 
• na základě měření zvolit zachování stávajících rozměrů dveří nebo přistoupit k jejich změně. Případné rozšíření dveří je určitě třeba konzultovat se statikem a samozřejmě je nutné vyžádat si povolení majitele domu 
• zvážit volbu mezi otočnými a posuvnými dveřmi 
• zvážit estetické vylepšení stávajících kovových zárubní obložkou. Pozor! Ne všechny kovové zárubně lze obložit, proto se raději poraďte s odborníky 
• zamyslet se nad vhodným prosklením dveří, které vnese do bytu více světla (a uspoří energii) 
• zvolit vhodný povrch dveří odpovídající „hustotě“ provozu v domácnosti 
• vybrat vhodný dekor dveří, který bude korespondovat s nábytkem a podlahami 
• objednat a koupit ty nejvhodnější dveře, které se stanou ozdobou bývalé panelákové Popelky.

Všemi úskalími vás provede zkušený kormidelník, společnost SOLODOOR, která patří k předním domácím výrobcům interiérových dveří. V sortimentu SOLODOOR naleznete desítky možných variant rozměrů, povrchů i prosklení dveří. Další inspiraci hledejte na www.solodoor.cz.

Kapitola 1: měřit, měřit, měřit

V panelových bytech jsou nejběžněji osazeny vnitřní dveře o rozměrech 80, 70, 60/197 cm, vchodové dveře pak většinou v rozměru 90x197 cm. Není to ovšem zdaleka pravidlem. Proto by jakémukoli rozhodnutí mělo předcházet pečlivé změření všech dveří v bytu. Právě špatné změření potřebných rozměrů dveří může při objednávce zapříčinit velké nedorozumění. Dveřní křídlo lze měřit v polodrážce, tj. užší rozměr, nebo maximální šířku dveří. Příklad: standardní dveře 80/197 cm mají v polodrážce 82 cm, širší rozměr 85 cm, na výšku je rozměr v polodrážce 197 cm, větší rozměr je 198,5 cm. Průchod dveřmi je 80 cm široký a 197 cm vysoký. Při měření dveří je nutné se ujistit, zda dveře mají stejný rozměr po celé šířce i délce, vlastní polodrážka musí mít rozměr 1,5 cm na šířku dveří a 2,5 cm na hloubku dveří.

Další klasická otázka, která každého prodejce dveří zajímá: pravé nebo levé? Lze to poznat zcela jednoduše. Tváří v tvář čelní straně dveří (tedy straně, na kterou se dveře otevírají) zkontrolujte, kde jsou umístěny závěsy – u pravých dveří logicky na pravé straně, u levých na levé.

Samozřejmě, že i proměření dveří je nejlépe svěřit odborné montážní firmě. Ve chvíli, kdy máme všechny dveře v bytě přesně proměřeny, lze se věnovat příjemnějším záležitostem – volbě typu, dekoru a prosklení dveří. Ale o tom příště...