Kyvné dveře tzv. lítačky

Že vám ten název nic neříká? Určitě je znáte. Tento americký vynález proslavil již skoro před sto lety v jedné své grotesce nesmrtelný Charlie Chaplin – na stříbrném plátně jako číšník vpadával do dveří v nečekanou chvíli a v nečekaném směru, jejich křídly vyrážel svým kolegům z rukou plné talíře a kuchařům působil boule na hlavě.

Proč zvolit kyvné dveře?

Kyvné dveře jsou ve skutečnosti velmi praktické. Někdy se jim také říká „lítačky“ a jsou ideální variantou ve vysoce frekventovaných prostorách, jako je například propojení kuchyně a jídelny nebo vchod do skladu. Umožňují totiž otevírání na obě strany, aniž byste používali rukou – stačí do nich jen lehce vrazit bokem či nohou, a jejich křídla se rozevřou. Tyto výhody nejvíce oceníte zejména v kuchyni, například ve chvíli, kdy ponesete v jedné ruce tác a v druhé láhev. Kyvné dveře mohou být dvoukřídlé i jednokřídlé.

Kyvné dveře jsou opatřeny speciálními závěsy, které umožňují otevírání křídla dveří libovolně oběma směry a následné samozavírání. Pro zvýšení bezpečnosti je vhodné tyto dveře volit v prosklené variantě, aby se předešlo kolizím.