SOLODOOR podporuje unikátní vodáckou expedici do Grand Canyonu

Společnost SOLODOOR a. s., přední domácí výrobce dveří a zárubní, finančně podpořila expedici skupiny českých cestovatelů, která se chystá splout „vodácký Everest“ v divokých a nevyzpytatelných peřejích severoamerického Colorada v úseku, který protéká největším kaňonem na Zemi – slavným Grand Canyonem. Účastníci výpravy natočí z jejího průběhu filmovou reportáž.
„Expedice Colorado míří do amerického Národního parku, ve kterém se díky striktním a přísným pravidlům chování ještě podařilo zachovat kus panenské a lidmi minimálně poznamenané přírody. V tom vidím s nadsázkou jistou paralelu s našimi produkty. I my v SOLODOOR se při designu našich dveří snažíme nacházet ještě neprobádané cesty. A není pochyb o tom, že naši zákazníci stále častěji preferují ryze přírodní materiály. Ale především chceme podpořit zajímavou akci, která by se bez sponzorských příspěvků asi nemohla uskutečnit,“ uvedl generální ředitel SOLODOOR Martin Dozrál. Podle organizátora a kameramana expedice Marka Hýži se pojítkem partnerů stal internet. „Sháněl jsem dveře pro rekonstrukci bytu a kvůli nedostatku času jsem vybíral přes internet. Nejvíce mě zaujala prezentace SOLODOOR. A tak jsem u nich nejen koupil nové dveře, ale oslovil jsem je i s žádostí o podporu naší výpravy. Narazil jsem na sportovní nadšence a plácli jsme si skoro okamžitě,“ popsal Marek Hýža.
Výprava 16 českých vodáků (15 mužů, 1 žena) vyráží do Spojených států 9. 3. a v průběhu měsíčního pobytu splaví 311 kilometrů dlouhý úsek řeky Colorado mezi strmými stěnami Grand Canyonu. „Budeme zcela odříznuti od civilizace, v této oblasti není žádný signál pro mobilní telefony ani internet. Cesta po vodě je prakticky jediným přístupem do těchto míst. Pěšky se do kaňonu sice dá dostat několika bočními kaňony, ale jen jeden vede z civilizace do jediného obydleného místa, takzvaného Phantom ranche,“ popisuje Marek Hýža. Ostatní cesty vedou jenom z pouště. Navíc sestup do kaňonu s převýšením několik stovek výškových metrů je v pouštních vedrech úmornou dřinou, již mohou absolvovat jen zdatní turisté.
Vlastní plavba je naplánována na 21 dní a vodáci ji absolvují na čtyřech raftech (2 rafty po šesti členech posádky a dva zásobovací rafty s jedním vodákem) a dvou kajacích. Marek Hýža je z osazenstva výpravy jediným, který již podobnou cestu absolvoval v roce 2009. Tehdy také vznikl film s názvem „V divokých peřejích Colorada“, který posbíral řadu ocenění na domácích i zahraničních festivalech outdoorových filmů. Hlavní „reportér“ letošní výpravy má navíc za sebou řadu dalších prací s tématikou sportu a přírody. Podílel se například na sériích České televize Vodácká putování s Lukášem Pollertem, Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem či Zatopené osudy.
„Rád bych, aby reportáž z letošní výpravy na Colorado nebyla jen klasickým cestopisem, ale také sondou do psychiky jednotlivých účastníků expedice. Chci zmapovat, co s lidmi, které důvěrně znám z Čech, udělá dlouhodobý pobyt v extrémních podmínkách,“ popisuje své záměry Marek Hýža.
Expedice českých vodáků na Colorado by se měla ze své výpravy vrátit 9. dubna, přesně na velikonoční pondělí. Dokument z výpravy se objeví na domácích i mezinárodních filmových festivalech s outdoorovou tematikou. Účastníci výpravy absolvují několik přednášek, v jejichž rámci chtějí všechny zájemce seznámit s průběhem expedice a s krásnou panenskou přírodou Grand Canyonu.