Kyvné dveře tzv. lítačky

Kyvné dveře


Že vám ten název nic neříká? Určitě je znáte. Tento americký vynález proslavil již skoro před sto lety v jedné své grotesce nesmrtelný Charlie Chaplin – na stříbrném plátně jako číšník vpadával do dveří v nečekanou chvíli a v nečekaném směru, jejich křídly vyrážel svým kolegům z rukou plné talíře a kuchařům působil boule na hlavě.

 

Proč zvolit kyvné dveře?

Ale vážně – kyvné dveře jsou ve skutečnosti velmi praktické. Někdy se jim také říká „lítačky“ a jsou ideální variantou ve vysoce frekventovaných prostorách, jako je například propojení kuchyně a jídelny nebo vchod do skladu. Umožňují totiž otevírání na obě strany, aniž byste používali rukou – stačí do nich jen lehce vrazit bokem či nohou, a jejich křídla se rozevřou. Tyto výhody nejvíce oceníte zejména v kuchyni, například ve chvíli, kdy ponesete v jedné ruce tác a v druhé láhev. Kyvné dveře mohou být dvoukřídlé i jednokřídlé.

 

Kdy zvolit prosklené "lítačky"?

Pokud se rozhodnete oddělit svou kuchyni od jídelny či od obývacího pokoje kyvnými dveřmi, doporučujeme vám zvolit jejich prosklenou variantu. Kromě toho, že místnost prosvětlíte, uvidíte také siluetu toho, kdo zrovna míří do dveří proti vám z druhé strany. Úplně klidně pak můžete ve své kuchyni zaměstnat i nějakého druhého Chaplina.