Jak na montáž dveří a zárubní

Nač je třeba pamatovat při pořízení či výměně dveří?

Nejprve bychom měli promyslet, jaký účel mají dveře v interiéru splňovat, což se může u různých místností lišit. Do některých prostor volíme dveře plné, jinde s prosklením, nebo požadujeme protihlukovou či protipožární úpravu. Ruku v ruce s tím vybíráme i povrch dveří - do místností s větší zátěží, obývané např. zvířecími mazlíčky či do vlhkých koupelen, volíme odolnější povrchy, jako je oděruvzdorná CPL laminátová fólie, po které může malé dítě přejet i klíči bez viditelného poškození. Pro vyznavače dřevěných dekorů je pak na místo dýhy vhodnější odolný strukturovaný SOLO 3D, dokonale imitující přírodní dřeviny a méně náročný na údržbu.

Podle čeho volit šířku dveří?

Volba dostatečné, nikoli však přehnané šířky, je klíčová. Pro obytné místnosti se standardně používá šířka dveří 80 cm, ale například pro komoru či podobné „servisní“ místnosti postačí šířka 60 či 70 cm. Častou chybou při osazování interiérových dveří, je použití příliš širokých dveřních křídel u otočného způsobu otevírání. Velká dveřní křídla mohou při otevření překážet nebo narážet do nábytku umístěného v okolí. Šířku dveří i směr jejich otevírání je tedy nejlépe zvažovat již s předstihem, především v závislosti na předpokládaném rozmístění nábytku a očekávaném „provozu“ v místnosti. 

Jsou nutné stavební úpravy, pokud máme ještě ocelové zárubně?

V případě, že se rozhodneme nahradit ocelové zárubně obložkovými, nabízí se dvě možnosti: Jednodušší variantou je obklad ocelové zárubně, kdy se obložka montuje po odstranění pantů přímo na starou ocelovou zárubeň za pomoci montážní pěny. Dříve toto řešení nebylo možné pro panelové doby s užšími zárubněmi, společnost SOLODOOR však již nabízí i model OOZS (obklad ocelové zárubně speciální), který je speciálně určen pro zárubně převážně používané při výstavbě panelových domů. Dražší, ale ve výsledku elegantnější variantou je ale vyřezání stávajících ocelových zárubní a instalace obložkové zárubně. Stavební úprava tohoto typu musí být samozřejmě schválena majitelem domu a posouzena statikem. Znamená bourání, dočasnou špínu a stavební ruch v domácnosti. Ale konečný estetický efekt kompletu dveří a zárubně to určitě vynahradí. 

Jaký typ dveří byste doporučil do stísněných prostor?

V případech, kdy hraje svoji roli každý centimetr, může být výhodné místo otočných dveří instalovat dveře posuvné. Odpadne tím potřeba volného prostoru v místnosti nutného pro otevírání dveřního křídla. Chytrým řešením pro malé byty jsou ale také dveře s funkčními prvky. Např. rámová konstrukce dveří modelové řady VERTIGO VARIANT (SOLODOOR) umožňuje jako stavebnice měnit jednotlivé díly tak, že do nich můžete vsadit díl s výklopnými háčky nebo závěsným profilem a proměnit tak dveře ve věšák. Dále můžete ušetřit místo tím, že si do dveří necháte vsadit zrcadlo nebo je funkčně rozšíříte o malou, ale praktickou odkládací poličku. Variantou je i klasická tabule pro kreslení křídou či bílá omyvatelná tabule s magnetickou plochou, se kterou si vyhrají především děti.

Zvládneme montáž dveří a zárubní svépomocí, nebo je lepší obrátit se na odborníka?

Určitě se doporučuje přenechat zaměření i samotnou montáž interiérových dveří a zárubní na odbornících, a to jak kvůli jejich zkušenostem a profesionalitě, tak i kvůli případným reklamacím. Při montáži svépomocí může dojít k poškození dveří či zárubní, chyba ale může nastat už při prvotním zaměření