V panelácích bydlí stovky tisíc lidí. A většina z nich se snaží socialistickou bytovou výstavbu proměnit na příjemnější prostředí. Jednu z rozhodujících rolí při „panelákovém převratu“ určitě hrají dveře. Instalace nových dveří a zárubní může být rázným vykročením k modernímu interiéru 21. století.
Výměna původních panelákových dveří je otázkou času
Univerzální v minulosti bílá, ale dnes již spíš šedá nebo zažloutlá barva, unifikovaný design, bakelitové kliky, hrubě zalištované sklo drnčící při každém zavření. Taková je stále ještě podoba tisíců dveří v bytech z dob radostného budování. Potřeba jejich výměny často už není jen otázkou estetiky, ale nezbytností, protože dveře jsou na hranici své životnosti.
Omezené možnosti panelákového bytu
Majitel či uživatel panelákového bytu to má ale v tomto případě určitě trochu složitější, než ten, kdo rekonstruuje byt ve starší zástavbě nebo dokonce staví nový rodinný dům. Základní omezení jsou jasná: prostorové dispozice, architektonické ztvárnění interiérů, použité stavební materiály, nemluvě samozřejmě o potřebných povoleních.
Ale i tyto limitované možnosti dovolují panelákový byt „vyladit“ na špičkovou úroveň. Jen je třeba zvolit ty správné „součástky“ a komponenty. Ale i tak je dobré si alespoň základní problematiku osvojit a osobně vyzkoušet, abyste si pak byli jisti, že jste udělali ta nejlepší rozhodnutí.
Na co se především zaměřit?
- změřit rozměry současných dveří a rozhodnout, zda jsou dostačující pro provoz domácnosti
- na základě měření zvolit zachování stávajících rozměrů dveří nebo přistoupit k jejich změně. Případné rozšíření dveří je určitě třeba konzultovat se statikem a samozřejmě je nutné vyžádat si povolení majitele domu
- zvážit volbu mezi otočnými a posuvnými dveřmi
- zvážit estetické vylepšení stávajících kovových zárubní obložkou. Pozor! Ne všechny kovové zárubně lze obložit, proto se raději poraďte s odborníky
- zamyslet se nad vhodným prosklením dveří, které vnese do bytu více světla (a uspoří energii)
- zvolit vhodný povrch dveří odpovídající „hustotě“ provozu v domácnosti
- vybrat vhodný dekor dveří, který bude korespondovat s nábytkem a podlahami
- objednat a koupit ty nejvhodnější dveře, které se stanou ozdobou bývalé panelákové Popelky.
Všemi úskalími vás provede zkušený kormidelník, společnost SOLODOOR, která patří k předním domácím výrobcům interiérových dveří. V sortimentu SOLODOOR naleznete desítky možných variant rozměrů, povrchů i prosklení dveří. Další inspiraci hledejte na www.solodoor.cz.
Kapitola 1: měřit, měřit, měřit
V panelových bytech jsou nejběžněji osazeny vnitřní dveře o rozměrech 80, 70, 60/197 cm, vchodové dveře pak většinou v rozměru 90×197 cm. Není to ovšem zdaleka pravidlem. Proto by jakémukoli rozhodnutí mělo předcházet pečlivé změření všech dveří v bytu. Právě špatné změření potřebných rozměrů dveří může při objednávce zapříčinit velké nedorozumění. Dveřní křídlo lze měřit v polodrážce, tj. užší rozměr, nebo maximální šířku dveří. Příklad: standardní dveře 80/197 cm mají v polodrážce 82 cm, širší rozměr 85 cm, na výšku je rozměr v polodrážce 197 cm, větší rozměr je 198,5 cm. Průchod dveřmi je 80 cm široký a 197 cm vysoký. Při měření dveří je nutné se ujistit, zda dveře mají stejný rozměr po celé šířce i délce, vlastní polodrážka musí mít rozměr 1,5 cm na šířku dveří a 2,5 cm na hloubku dveří.
Další klasická otázka, která každého prodejce dveří zajímá: pravé nebo levé? Lze to poznat zcela jednoduše. Tváří v tvář čelní straně dveří (tedy straně, na kterou se dveře otevírají) zkontrolujte, kde jsou umístěny závěsy – u pravých dveří logicky na pravé straně, u levých na levé.
Samozřejmě, že i proměření dveří je nejlépe svěřit odborné montážní firmě. Ve chvíli, kdy máme všechny dveře v bytě přesně proměřeny, lze se věnovat příjemnějším záležitostem – volbě typu, dekoru a prosklení dveří . Ale o tom příště…