Obložení zárubní pozvedne interiér o úroveň výš

Aktualita

Rozhodnutí o výměně vnitřních dveří a zárubní v domě či bytu je volbou na dlouhá léta dopředu. Nejde zrovna o levnou záležitost, proto se vyplatí koupi a instalaci důkladně promyslet a konzultovat s odborníky. Možností je celá řada, liší se náročností na stavební úpravy, ale samozřejmě i cenami. Všechny ale určitě povedou ke zkrášlení interiéru.

Zárubeň UNICO s dveřmi UNICO 11, povrch SOLO MATRIX Monza a sklo SATINATO

Určitě je třeba začít pečlivým změřením stávajících dveří. Proměřením získává uživatel bytu jasnou představu, zda se nejedná o atypické dveře, které bude třeba vyrobit na míru, což je pochopitelně dražší, než koupě sériových dveří. K nejčastějším standardním rozměrům dveří, které jsou v sortimentu všech výrobců, patří 80/197 cm nebo 90/197 cm.
Dále je třeba zvážit co nejvhodnější šířku dveří (pro obytné místnosti se standardně používá 80 cm, ale například pro komoru či podobné „servisní“  místnosti postačí šířka dveří 60 či 70 cm).

Volba dostatečné, nikoli však přehnané šířky je klíčová. Často opakující se chybou při osazování interiérových dveří, je použití příliš širokých dveřních křídel u otočného způsobu otevírání. Velká dveřní křídla mohou při otevření překážet nebo narážet do nábytku umístěného v okolí. Šířku dveří i směr jejich otevírání je tedy nejlépe zvažovat již s předstihem, především v závislosti na předpokládaném rozmístění nábytku a očekávaném „provozu“ v místnosti.
Po zvážení všech těchto faktorů pak lze zodpovědně rozhodnout, zda dveře osadit na staré zárubně, stávající zárubně vybourat a instalovat zcela nové nebo zvolit úspornější řešení v podobě obložení ocelové zárubně.

Obklad ocelových zárubní

Nejrychlejší a nejjednodušší metodou, jak v bytu získat krásné dveře, je využití kompletu obložkových zárubní a dveří. Speciální obložkovou zárubní lze bez nutnosti bourání a dalších stavebních prací bez problémů zakrýt stávající nevzhledné kovové zárubně a následně je osadit dveřmi ve stejném designu. Obložka se montuje přímo na starou ocelovou zárubeň po odstranění pantů pomocí montážní pěny. Je třeba počítat s tím, že obložením se průchod dveřmi zúží zhruba o 3 centimetry.

Obklad ocelové zárubně

Obložkové zárubně

Dražší, ale ve výsledku elegantnější variantou je vyřezání stávajících ocelových zárubní a instalace obložkové zárubně. Stavební úprava tohoto typu musí být samozřejmě schválena majitelem domu a posouzena statikem. Znamená bourání, dočasnou špínu a stavební ruch v domácnosti. Ale konečný estetický efekt kompletu dveří a zárubně to jistě vynahradí.

Standardní obložková zárubeň

Obložková zárubeň pro bezfalcové dveře

Když chybí centimetry

V případě stísněných prostor, kde hraje svoji roli každý centimetr, může být skvělou volbou místo otočných dveří instalovat dveře posuvné. Odpadne tím potřeba volného prostoru v místnosti nutného pro otevírání dveřního křídla.

I v případě posuvných dveří existuje celá řada variant s různou finanční a stavební náročností. Nejrychlejší a nejlevnější jsou dveře posuvné na stěnu. Výhodou tohoto řešení je, že se nemusí bourat či stavebně upravovat příčka. Naopak mínus představuje skutečnost, že takovéto dveře zabírají místo na stěně, kam pak nelze umístit třeba poličku nebo obraz.

Posuvné dveře do garnýže SIMA 11, povrch SOLO MATRIX Rimini a sklo SATINATO

Posuvný systém PATRIOT, dveře KLASIK PLNÉ, povrch CPL SOLO 3D Dub bělený

Elegantnější a prostorově nejúspornější řešení představují dveře, které se zasouvají do speciálního stavebního pouzdra, většinou ze sádrokartonu. Instalace stavebního pouzdra ovšem již většinou vyžaduje ubourat kus příčky, kterou pak pouzdro nahradí.

Posuvné dveře do pouzdra POLAR 5, bílý lak a sklo SATINATO

Ať se rozhodnete pro razantní stavební zásah nebo jen pro menší úpravu, ať již zvolíte klasické nebo posuvné dveře, doporučujeme se vždy obrátit na odborné montážní firmy. Inspiraci hledejte na www.solodoor.cz, kde můžete volit z desítek možných variant dveří a obložkových zárubní. Pokud potřebujete s výběrem poradit, kontaktujte nás na info@email.cz, rádi Vám pomůžeme!

Přijďte se podívat na dveře SOLODOOR naživo

19 značkových prodejních studií a 75 dalších smluvních prodejen v ČR i na Slovensku

Najít nejbližší prodejnu
Nastavit aktuální pozici
Vzdálenost do:
Showing all 94 locations

Značkové prodejny SOLODOOR

Ostatní smluvní prodejny