I panelákový byt může získat moderní vzhled

Už naštěstí dávno neplatí, že by jeden panelákový byt vypadal úplně stejně jako druhý. Pokrok a široká nabídka řešení interiéru urazily dlouhou cestu a jednou z nejvýraznějších proměn bytu pak mohou představovat třeba nové dveře a zárubně, které přetvoří zastaralý a unifikovaný vzhled bytu na moderní a stylový interiér. Tradiční český výrobce, společnost SOLODOOR, může být v tomto ohledu nápomocný jak při výběru těch pravých interiérových dveří, tak i s řešením obložkových zárubní, nabízí totiž i speciální model vyvinutý pro úpravy v panelákových bytech.

Než se ale sami pustíte do přetváření bytu, mějte na paměti, že nejdůležitějším krokem proměny je důkladné promyšlení a především pak správné zaměření. Pokud si na to netroufáte sami, konzultujte vše raději s odborníky, a to třeba právě ze společnosti SOLODOOR. Ti vše pečlivě zaměří a doporučí, jaký typ dveří i zárubní zvolit – zda dveře osadit na stávající zárubně, zda je nutné je vybourat a nainstalovat zárubně nové, či dokonce zvolit prostorově úsporné řešení v podobě posuvných dveří.

Nejrazantnějším a nejpracnějším řešením je kompletní výměna zárubně, která si žádá stavební úpravy. Je třeba vybourat původní ocelovou zárubeň a nahradit zcela novou obložkovou zárubní spolu s novými dveřmi. Estetický dojem z celé nové sestavy dveří a zárubní je pak ale dokonalý a vynahradí bourání, prach a hluk při úpravách.

Pokud se chceme rozsáhlejším stavebním úpravám vyhnout, nabízí se řešení pomocí OOZ, tedy obkladu ocelové zárubně. V případě, že to stávající zárubně dovolují, obložka se po odstranění pantů namontuje přímo na ocelovou zárubeň pomocí montážní pěny a zkompletuje se buď s původními, nebo novými dveřmi.

Protože jsou ale ocelové zárubně v panelákových bytech užší, vyvinula společnost SOLODOOR speciální model OOZS (obklad ocelové zárubně speciální), který dovoluje rekonstrukci problematických panelákových zárubní, aniž by docházelo ke složitým stavebním úpravám. Model OOZS přináší jednoduché a efektivní řešení pro tisíce domácností, které už bez nutnosti bourání zakryjí nevzhledné a zastaralé kovové zárubně. Zde postačí po odstranění pantů za pomoci montážní pěny nasadit nové obložkové zárubně na původní kovové a sladit s dveřmi.

V případě úpravy interiéru pomocí obkladu ocelových zárubní je třeba počítat s tím, že se obložením zúží průchod dveřmi o cca 3 cm, zároveň je nutné, aby zámek ve dveřích měl zádlab 80 mm.

Velmi častou otázku pro majitele panelákového bytu může být také již zmiňovaná úspora prostoru. I v tomto případě přináší společnost SOLODOOR chytré a nekomplikované řešení – dveře posuvné. Zde pak existují dva způsoby řešení, a to zda se jedná o posuvné dveře na stěnu nebo do stavebního pouzdra. U první varianty se komplet skládá z posuvných dveří, garnýže s posuvným mechanismem a průchozí (tzv. slepé) zárubně. Nevýhodou může být skutečnost, že dveře zabírají při otevření místo na stěně, na což je nutné pamatovat při rozmístění nábytku a dekorací v interiéru.

Posuvné dveře do stavebního pouzdra jsou pak elegantnějším řešením úspory prostoru, zasouvají se totiž do speciálního stavebního pouzdra. Instalace tohoto typu dveří a zárubní do již zabydleného bytu vždy vyžaduje stavební úpravy v podobě vybourání části příčky a uzpůsobení stěny např. pomocí sádrokartonu.

Společnost SOLODOOR i nadále sleduje vývoj v oblasti interiérových dveří a letos na podzim představila úplně novou duhovou řadu RAINBOW. Chce tím tak naznačit, že dveře nemusejí být jen klasicky bílé nebo dřevěné, a lze se inspirovat posledními barevnými trendy. Designéři vybrali pro tuto novou řadu dveří hned čtyři odstíny: cappuccino, antracitová šedá, čínská červeň a petrolejová modrá. Lakovány jsou ve třech vrstvách speciálním lakem vyššího lesku (50 %) oproti standardnímu laku RAL (20 %) a k dostání jsou v provedení s perletí či bez perleti. Vybírat lze ještě ze dvou designů povrchové úpravy, a to s horizontálními nebo vertikálními frézovanými drážkami, a doplnit je samozřejmě lze obložkovými zárubněmi ve stejném barevném provedení.