Dveře a zárubně v interiéru

Aktualita

Interiérové dveře jsou plnohodnotným kusem nábytku. Dveře a samozřejmě i zárubně však neplní jen estetickou funkci, ale ovlivňují i funkčnost obytných prostor, uspořádání v místnosti, vytvářejí jejich intimitu, atmosféru a samy mohou dokonce suplovat takové praktické prvky, jako jsou věšáky, zrcadla či odkládací plochy.

Dveře bychom měli volit především dle jejich účelu – nejprve rozlišujeme, zda se jedná o vchodové dveře do bytu, které by měly splňovat odolnost proti požáru, měly by mít dobré akustickoizolační vlastnosti a bezpečností prvky proti nezvaným návštěvníkům, či zda se jedná o dveře interiérové, uvnitř bytu. Zde už pak vybíráme především povrch, jeho dezén a barvu, prosklení, nebo řešení v prostoru.

1/ DRUHY POVRCHŮ PODLE ODOLNOSTI

Jak nejlépe zvolit správný povrch dveří? To záleží především na provozu domácnosti, protože právě dveře patří k nejvíce namáhaným prvkům v interiéru. Různé povrchové materiály se totiž liší odolností, stálostí barvy nebo i nároky na jejich údržbu.

Nejlevnějším řešením je fólie

V případě, že volíme interiérové dveře s nízkými pořizovacími náklady, je dobrým řešením povrch s fólií. V nabídce pak nalezneme celou řadu zajímavých dekorů v imitaci dřeva i dalších přírodních materiálů, je však třeba mít na paměti, že fólie poskytuje pouze základní odolnost proti mechanickému poškození. Tato úprava je tak vhodná do „klidnějších“ domácností bez dětí či domácích zvířat, kde skvěle poslouží po řadu let.

Krásné dveře s foliovanou úpravou může reprezentovat např. modelová řada SOLODOOR GABRETA v jednoduchém, nadčasovém designu. Na výběr je z 9 různých barev.

Odolný CPL povrch

Velmi odolnou variantu proti mechanickému poškození představuje CPL laminátový povrch. Praktický je především do domácností, kde to žije – respektive do domácností s malými dětmi nebo zvířecími mazlíčky – CPL fólii totiž jen tak něco nepoškrábe. Mimořádně odolná je CPL folie také vůči vlhkosti, takže se dveře s tímto povrchem hodí do kuchyně i koupelny. Bát se nemusíme ani slunečního záření, které by způsobilo vyblednutí nebo změnu barvy dveří. Co se údržby týče, je možné ošetřovat CPL povrch běžnými čisticími prostředky, aniž bychom se museli bát, že dveře poškodíme.

Odolný povrch CPL sluší třeba jedné z novinek, modelům řady SOLODOOR SONET s oblým prosklením, vybírat lze hned z 19 povrchů.

SOLO 3D vytvoří autentickou strukturu dřeva

Skvělou volbou pro náročného zákazníka je pak unikátní strukturovaný povrch SOLO 3D, který společnost SOLODOOR nabízí. Ten totiž disponuje všemi vlastnostmi, co se odolnosti, údržby a stálosti barvy týče, jako již zmíněný CPL laminát, avšak navíc dokonale imituje strukturu dřeva nejen na pohled ale i na dotek. Je tak úžasný nejen vysokou kvalitou, ale i svým autentickým přírodním vzhledem.

V mnoha interiérech vyniknou vkusné a odolné dveře s rámovou konstrukcí modelové řady SOLODOOR VERTIGO. U povrchů SOLO 3D je na výběr ze 7 velmi povedených imitací dřeva.

Nestárnoucí dýha

Dřevěná lakovaná dýha je pak určena pro zákazníky, kteří v interiéru upřednostňují přírodní materiály. Autentického přírodního povrchu je dosaženo především díky použití skutečného dřeva: slabá vrstva vyrobená z masivního dřeva je potažena tenkou vrstvou transparentního ekologického vodou ředitelného laku. Volba tohoto povrchu však vyžaduje citlivý a opatrný přístup jak při manipulaci s dveřmi, tak při jejich údržbě a čištění. V potaz se musí brát také to, že se jedná o přírodní materiál, který vlivem slunečních paprsků může měnit barevný odstín. Navíc nelze zajistit zcela identickou barvu a vzhled dveří, rámečků a zárubní, vždyť se přeci jen jedná o přírodní produkt, jehož odstín nelze zcela ovlivnit.

Plné dveře s dřevěným povrchem vypadají skvěle například u modelové řady SOLODOOR ARA. U dýhy je na výběr z 10 druhů dřeva.

Laky otevírají dveře barvám

Dveře s lakovanou povrchovou úpravou pak umožňují moderní designové řešení interiéru, dovolují totiž dokonalou přesnost odstínu a velký výběr z mnoha barev. Při lakování je samozřejmě použita vodou ředitelná barva nezatěžující životní prostředí. Svou novou řadou barevných lakovaných dveří RAINBOW otevřel dveře barvám i tradiční český výrobce SOLODOOR a.s. Designéři společnosti SOLODOOR do duhové řady RAINBOW zařadili čtyři odstíny: cappuccino, antracitová šedá, čínská červeň a petrolejová modrá, a to v provedení s perletí či bez perleti. Barevný lak dveří RAINBOW je 3vrstvý, unikátní je především v tom, že dosahuje vyššího lesku (50 %) než standardní lak RAL (20 %). Použity byly samozřejmě vodou ředitelné laky, které nezatěžují životní prostředí.

Nadčasové bílé dveře reprezentuje u společnosti SOLODOOR modelová řada POLAR, jednou z nejčerstvějších novinek jsou pak barevné lakované dveře SOLODOOR RAINBOW.

2/ SKLENĚNÉ VÝPLNĚ INTERIÉROVÉ DVEŘE OŽIVÍ

Sklo v kombinaci se dřevem působí v interiéru velmi vkusně a moderně. Vzor skleněné výplně lze vybírat z mnoha variant – od čirého skla vhodného do společných prostor bytu, až po diskrétní mléčné, neprůhledné sklo vhodné třeba do koupelny či ložnice.  Pokud je sklo do dveří vsazováno tak, že je součástí konstrukce dveří, tj. není ukotveno v rámu, používá se 8milimetrové bezpečností sklo, které odolá množství manipulací včetně prudkého zabouchnutí, aniž by se sklo jakkoliv poškodilo. Použití bezpečnostního skla obvykle nijak nelimituje nabídku vzorů, např. společnost SOLODOOR u své modelové řady SONET dává na výběr z 8 variant od průhledného čirého skla, jemně zabarveného do bronzova či šeda, až po vzorované či diskrétní neprůhledné prosklení. Navíc u modelu SONET 1, kde je prosklení dostatečně široké, lze zvolit designové pískované vzory, a to hned ze sedmi různých motivů. Pískování dovolí tyto téměř prosklené dveře vsadit i do místností, kde vyžadujeme soukromí, jako např. v koupelně či ložnici.

3/ DVEŘE JAKO VĚŠÁK ČI TABULE NA KRESLENÍ PRO DĚTI

Jedním z „nejchytřejších“ výrobků společnosti SOLODOOR je pak modelová řada VERTIGO s rámovou konstrukcí, která se běžně využívá u dveří vchodových. Zde byla poprvé použita u interiérových dveří, které i díky tomu mohou mít velmi praktické funkční prvky. Rámová konstrukce umožňuje jako stavebnice měnit jednotlivé díly tak, že do nich např. můžete vsadit díl s výklopnými háčky nebo závěsným profilem a proměnit tak dveře ve věšák. Dále můžete ušetřit místo tím, že si do dveří necháte vsadit zrcadlo nebo je funkčně rozšíříte o malou, ale praktickou odkládací poličku. Variantou je i klasická tabule pro kreslení křídou či bílá omyvatelná tabule s magnetickou plochou, se kterou si vyhrají především děti.

4/ ZÁRUBNĚ

Pokud padne rozhodnutí o výměně interiérových dveří a zárubní, je třeba důkladně promyslet, zda dveře osadit na stávající zárubně, nahradit je obložkami, zda je nutné je úplně vybourat a nainstalovat zárubně nové, či dokonce zvolit prostorově úsporné řešení v podobě posuvných dveří. Jedná se o volbu na několik dlouhých let dopředu, proto se vyplatí vše důkladně prokonzultovat s odborníky, kteří doporučí to nejvhodnější řešení.

V případě, že se rozhodneme nahradit ocelové zárubně obložkovými, nabízí se dvě možnosti: Jednodušší variantou je obklad ocelové zárubně, kdy se obložka montuje po odstranění pantů přímo na starou ocelovou zárubeň za pomoci montážní pěny. Dříve toto řešení nebylo možné pro panelové doby s užšími zárubněmi, společnost SOLODOOR však již nabízí i model OOZS (obklad ocelové zárubně speciální), který je speciálně určen pro zárubně převážně používané při výstavbě panelových domů. Dražší, ale ve výsledku elegantnější variantou je ale vyřezání stávajících ocelových zárubní a instalace obložkové zárubně. Stavební úprava tohoto typu musí být samozřejmě schválena majitelem domu a posouzena statikem. Znamená bourání, dočasnou špínu a stavební ruch v domácnosti. Ale konečný estetický efekt kompletu dveří a zárubně to určitě vynahradí.

Přijďte se podívat na dveře SOLODOOR naživo

18 značkových prodejních studií a 69 dalších smluvních prodejen v ČR

Najít nejbližší prodejnu
Nastavit aktuální pozici
Vzdálenost do:
Showing all 87 locations

Značkové franchisové prodejny SOLODOOR

Další prodejní studia